Membrana Gore-tex

2022-06-23

Membrana jest to tkanina, która ma zapewnić ochronę przed wodą. W odzieży motocyklowej stosuje się je, aby ochronić przed deszczem. Jednak w odróżnieniu od innych tkanin wodoodpornych, membrany są materiałami oddychającymi. Dzięki temu woda nie przeniknie przez naszą odzież, a para wodna z naszego ciała może się swobodnie wydostać na zewnątrz, w ten sposób będziemy odczuwać suchość. Sama membrana jest dość cienka i delikatna, dlatego, aby nadać jej odpowiednią trwałość, montuje się ją na kilka różnych sposobów. Zależy od tego m.in. funkcjonalność, o czym napisze poniżej. Jedną z najlepszych i najbardziej efektywnych membran jest Gore-tex

W jaki sposób stosuje się membrany w odzieży.

- membrana wypinana - spotykana w kurtkach i spodniach, można ją całkowicie wypiąć. Popularne rozwiązanie w odzieży.

- membrana typu z-liner - wszyta na stałe. To rozwiązanie stosuje się w odzieży, w obuwiu i w rękawicach. 

- membrana laminowana - membrana połączona w specjalny sposób z tkaniną zewnętrzną kurtki. Jest to najbardziej zaawansowany sposób. Stosuje się je najczęściej w odziezy wyprawowej

Membrana wypinana jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. W słoneczne dni możemy używać samej kurtki, korzystając z przewiewności, a kiedy przy zmianie pogody, zajdzie taka potrzeba, wpinamy membranę, która ochroni przed deszczem.

W membranie z-liner jest ona wszyta między warstwę zewnętrzna a podszewkę. Przy takim rozwiązaniu, poza miejscami szwów, między poszczególnymi warstwami jest pusta przestrzeń. Oznacza to, że woda wsiąknie w materiał i zatrzyma się na membranie ukrytej pod spodem, przez co będziemy odczuwać uczucie suchości. Tego typu membrana jest wygodna w użytkowaniu, ponieważ dodatkowa warstwa w kurtce jest niewyczuwalna. 

W przypadku membrany laminowanej, jest ona na całej powierzchni "sprasowana" z tkaniną zewnętrzną, przez co woda nie ma możliwości przeniknięcia przez nią, co oznacza, że nie wsiąknie w nią.
Membrana laminowana jest rozwiązaniem najbardziej skomplikowanym w produkcji i przy okazji najdroższym. Jednak membrany laminowane są zdecydowanie najbardziej skuteczne i wydajne. Jest to też jedno z najrzadziej stosowanych rozwiązań, używane zwykle w najwyższych modelach kurtek do turystyki (np. Rev'it Poseidon ) czy w butach Rev`it! Pioneer.
Laminowanie wpływa też pozytywnie na oddychalność, para wodna ma do pokonania "krótszą drogę" aby wydostać się na zewnątrz a w dodatku nie trafia po drodze na pustą przestrzeń między warstwami.

Poniższa grafika obrazuje różnice między działaniem membrany wszytej z-liner/wypinanej i laminowanej

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 287 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-13
Ciut dłużej trwała wysyłka ale pisa tym wszystko ok
2023-05-08
Dziękuję za produkt , wszystko sprawie i profesjonalnie i w dobrej cenie. Polecam ten sklep , tak trzymajcie :)
FACEBOOK
INSTAGRAM
pixel