Kamizelka z poduszką powietrzną

2022-06-10

Rynek motocyklowy rozwija się nieustannie. Jednak jest jeden trend, którego rozwój cieszy bardziej niż pozostałe. Chodzi o dążenie do jak największego bezpieczeństwa motocyklistów. Świadomość w tej kwestii stale rośnie, zarówno wśród samych motocyklistów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego można dostrzec, że producenci wręcz prześcigają się (i słusznie) w tworzeniu nowych technologii, które aktywnie wpływają na wytrzymałość odzieży motocyklowej. Dla przykładu obecnie możemy kupić jeansy motocyklowe, które nie są jedynie trochę bardziej bezpieczne od jeansów codziennych, są modele, które mają ten sam certyfikat potwierdzający ich wytrzymałość, co spodnie skórzane.

Jak samochody przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa motocyklistów?

To samo zjawisko występuje w przypadku protektorów. Tworzone są coraz bezpieczniejsze i jednocześnie coraz bardziej wygodne rozwiązania, które potrafią nas ochronić w przypadku ewentualnego zdarzenia na drodze czy torze. Jednak i w tym przypadku ktoś stwierdził, że to za mało. Inspiracja przyszła z innej gałęzi motoryzacji. Zauważono, że jednym z najważniejszych elementów, które chronią kierowcę samochodu w trakcie wypadku, jest poduszka powietrzna. Montuje się je obecnie w wielu miejscach samochodu. Postanowiono zaadaptować to rozwiązanie na potrzeby motocyklistów. Tym sposobem powstały kamizelki z poduszką powietrzną. Testy pokazują, że kamizelki z poduszką powietrzną potrafią spełniać normy kilka razy wyższe niż najlepsze protektory dostępne na rynku. To rozwiązanie funkcjonuje już od kilku lat i przeszło swoista ewolucje. Dlatego możemy rozróżnić dwa rodzaje kamizelek: te uruchamiane mechanicznie i elektronicznie.

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Aby opowiedzieć się po którejś ze stron, należy poznać zasadę działania.

Jakie są rodzaje poduszek?

Pierwszy rodzaj to kamizelki uruchamiane mechanicznie (np. Spidi DPS). Są to kamizelki, które wyposażono w pocisk z CO2, który zamontowany jest na specjalnym zaworze. Zawór posiada zawleczkę, która połączona jest z elastycznym paskiem. Pasek przypinamy do motocykla i w sytuacji, w której spadniemy z motocykla, pasek wyrywa zawleczkę, która przebija nabój z gazem. W efekcie, w ciągu kilku setnych sekundy nasza kamizelka napełnia się gazem i chroni nasz korpus przed kontuzjami. Zwolennicy tego rozwiązania cenią sobie prostotę działania i możliwość samodzielnego przeprowadzenia serwisu. Po odpaleniu wystarczy zaopatrzyć się w nabój z gazem, wymienić go i kamizelka jest ponownie gotowa do działania (warto jednak dokupić dodatkowy nabój, który odpalimy w kamizelce testowo, aby upewnić się, że jest nadal szczelna).

Z uwagi na konstrukcję, takie kamizelki najczęściej zakłada się na odzież, skórzaną czy tekstylną. Ma to dodatkową korzyść, nasza kurtka jest dodatkowo chroniona przed uszkodzeniami.

Drugi rodzaj to kamizelki aktywowane elektronicznie (np. Dainese Smart Jacket). Pod względem technologii jest to zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązanie, choć zasada działania jest podobna. Kamizelki wyposażone są w jeden lub kilka nabojów z gazem, które w razie potrzeby napełniają kamizelkę. Różnica jest jednak w sposobie aktywacji. Posiadają one moduł elektroniczny, który posiada szereg czujników: żyroskopy, czujniki wstrząsu, przeciążeń czy nadajniki GPS. Wszystkie czujniki od momentu uruchomienia, analizują to, co dzieje się z motocyklistą. Kontrolują prędkość, z jaką się porusza, przechyły, przeciążenia itp. Kiedy komputer wykryje coś niepokojącego, np. nagłe wytracenie prędkości, zbyt duży przechył, lub cokolwiek, co może świadczyć o tym, że doszło do jakiegoś zdarzenia, kamizelka automatycznie jest napełniana. Oprogramowanie takich kamizelek nieustannie jest rozwijane, analizowane są dane ze zdarzeń drogowych, co pozwala polepszyć ich działanie. Zwolennicy tego rozwiązania zauważają, że szereg czujników pozwala na szybką analizę i uruchomienie kamizelki dokładnie w tym momencie, kiedy będzie to potrzebne. Stopień zaawansowania tego rozwiązania sprawia, że w odróżnieniu od kamizelek uruchamianych mechanicznie, po każdej aktywacji musimy odesłać ją do producenta, który wymieni naboje i przeprowadzi odpowiedni serwis.

Konstrukcja tych kamizelek pozwala na noszenie ich na odzieży lub pod spodem. W tym drugim przypadku warto jednak zwrócić uwagę na rozmiar odzieży, jaki posiadamy, aby kamizelka po napompowaniu, bez problemu zmieściła się pod odzieżą.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.72 / 5.00 288 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-20
Zamówienie zostało wysłane z 1 dniowym opóźnieniem. Sam produkt był dobrze zapakowany i jest zgodny z opisem.
2023-08-29
Będziecie moim pierwszym sklepem
FACEBOOK
INSTAGRAM
pixel